Pilotażowy program w śląskich szkołach: 4-dniowy tydzień nauki i odejście od testów

W erze przyspieszonej transformacji cyfrowej, kiedy technologia przeplata się z naszą codziennością na każdym kroku, edukacja musi dostosować się do dynamicznie zmieniającego się świata. Wodzisław Śląski postanowił podjąć wyzwanie i stać się liderem tych zmian w Polsce.

W 13 lokalnych szkołach podstawowych miasta w ramach strategii na lata 2022-2026 miasto zapoczątkowało odważny eksperyment, mający na celu nie tylko dostosowanie metody nauczania do dzisiejszych czasów, ale również przewidywanie przyszłości. Wyobraźmy sobie system, w którym tradycyjne, 45-minutowe lekcje ustępują miejsca bardziej elastycznym formom nauki. Dodajmy do tego czterodniowy tydzień pracy, skoncentrowany na naukach ścisłych, który w pełni wykorzystuje potencjał nowych technologii.

Nie jest to jednak tylko kwestia cyfrowej transformacji. Wodzisław Śląski podchodzi do edukacji w sposób holistyczny, patrząc na całość potrzeb ucznia. Ograniczenie tradycyjnych kartkówek i testów na rzecz indywidualnej pracy z uczniem, korzystanie z platform internetowych, organizowanie ekspedycji, eksperymentów czy projektów edukacyjnych to tylko niektóre z innowacji.

Plany Wodzisławia Śląskiego idą dalej – zmierzają w stronę reorganizacji przestrzeni klasowej, wdrażania nowych technologii oraz odejścia od tradycyjnej skali ocen. Prezydent miasta, Mieczysław Kieca, podkreślił, że projekt ma być realizowany stopniowo, ale konsekwentnie.

Jak czytamy w strategii miasta: „Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0.”

Czy to przyszłość polskiej edukacji? Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na jakość kształcenia i rozwój uczniów. Jedno jest pewne: Wodzisław Śląski wyznacza nowy, odważny kierunek w polskiej oświacie. Czekamy z niecierpliwością na efekty!

Więcej wpisów