Wielkopolska Liga Robotyki edycja 2011/2012

Wielkopolska Liga Robotyki to coroczna impreza, która zyskała solidne miejsce w środowisku edukacyjnym Poznania i okolic. Każdego roku gromadzi młodych entuzjastów robotyki, oferując im możliwość rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań na wielu płaszczyznach. Głównym celem zawodów jest promowanie sztucznej inteligencji i robotyki wśród młodzieży.

Uczestnicy są stawiani przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania, zaprogramowania, testowania i doskonalenia robotów, które są zdolne do wykonania różnych zadań w trakcie trwania edycji konkursu. Wykorzystują do tego system LEGO® Mindstorms – specjalnie przygotowany zestaw wyposażony w czujniki i programowalny mikrokomputer.

Podczas pierwszego spotkania Wielkopolskiej Ligi Robotyki uczestnicy rywalizują w turnieju sumo robotów LEGO MINDSTORMS. Zadaniem robotów jest przeciwnika zepchnąć poza obszar zawodów – tak jak w tradycyjnym sumo.

Drugie spotkanie w ramach WLR 2011/2012 sprawdza umiejętność tworzenia i programowania robotów, które potrafią poruszać się śledząc linię – tę konkurencję nazywa się zwyczajowo Line Follower. Celem jest stworzenie robota, który jak najszybciej przemierzy wyznaczoną trasę, śledząc linię.

Te konkurencje to tylko część z wielu wyzwań, przed które stawiani są uczestnicy Wielkopolskiej Ligi Robotyki, pokazując różnorodność i bogactwo doświadczeń, jakie mogą zyskać młodzi entuzjaści robotyki.

Więcej wpisów