Nowe oblicze energetyki – innowacyjny projekt drużyny FIRST LEGO League Challenge z Żar

W sezonie 2022/2023 FIRST LEGO League „Superpowered”, postawiono przed młodymi umysłami wyzwanie zastanowienia się nad przyszłością energetyki. Większość z nas przyjmuje za pewnik, że możemy doładować energią urządzenia zawsze i wszędzie. Ale skąd ta energia się bierze? Jak jest wytwarzana, magazynowana, dystrybuowana i zużywana? To pytania, które kształtowały ten sezon. W jego ramach drużyna z Żar miała okazję przejść przez pełen cykl inżynierskiego procesu projektowania – od identyfikacji problemu, przez projektowanie i testowanie, aż po dzielenie się wynikami. To opowieść nie tylko o technologicznej innowacji, ale i o młodych ludziach, którzy chcą zmieniać świat na lepsze.

Drużyna z małego miasta podbija świat

Czteroosobowy zespół – Marika, Ola, Łukasz i Bartek – to nie tylko przyjaciele od lat, ale i utalentowani młodzi inżynierowie z małego miasta w województwie lubuskim. Ich droga do sukcesu w FIRST LEGO League była imponująca: startują w tym turnieju od kilku lat, w sezonie 2021/2022 stanęli na podium i reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej w Rio de Janeiro w Brazylii, a w sezonie 2022/2033 powtórzyli ten sukces i tym razem pojechali do Sydney w Australii na międzynarodowy turniej ze swoim innowacyjnym, zaskakującym projektem: grzejnowarem. Ten projekt to unikalne połączenie kaloryfera z wolnowarem – pomysł tak nowatorski, że trudno znaleźć mu równie kreatywne analogie na świecie. Ich sukces w FIRST LEGO League był efektem ciężkiej pracy: „Spędziliśmy wiele godzin na projektowaniu robota i opracowywaniu grzejnowaru,” wspomina Łukasz.

Lokalne problemy inspirują innowacyjne rozwiązania

Skąd wziął się pomysł na grzejnowar? Pomysł zrodził się z potrzeby odpowiedzi na lokalne problemy. „Rozmawialiśmy z seniorami w naszej społeczności, którzy borykali się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie,” opowiada Ola. Inspiracją był również kryzys energetyczny i rosnące ceny ogrzewania. W odpowiedzi na opowieści osób starszych o wysokich kosztach ogrzewania i zimnych mieszkaniach, młodzi inżynierowie zaczęli szukać rozwiązania. Pomysł narodził się podczas burzy mózgów z panią fizyk ze szkoły. Ktoś żartobliwie zasugerował, żeby ogrzewać domy wolnowarami. Okazało się, że żart miał w sobie ziarno geniuszu.

Krok po kroku

Tworzenie prototypu grzejnowaru wymagało nie tylko kreatywności, ale i praktycznego podejścia. „Musieliśmy znaleźć odpowiedni grzejnik i wolnowar, a potem znaleźć kogoś, kto mógłby je połączyć,” tłumaczy Bartek. Drużyna wykazała się przedsiębiorczością, odwiedzając lokalne firmy w poszukiwaniu sponsora. Efektem ich wysiłków było zgromadzenie środków na stworzenie dwóch prototypów. Jeden z nich trafił do rodziny zmagającej się z wysokimi kosztami ogrzewania. Po pewnym czasie okazało się, że prototyp działa znakomicie – ogrzewał całe pomieszczenie przy znacznie niższych kosztach.

Powrót do korzeni FIRST – współpraca z biznesem

Podczas rozwoju projektu grzejnowaru, drużyna z Żar znalazła się w nowym dla nich środowisku – świecie biznesu. Odnalezienie się w tej rzeczywistości wymagało od nich nie tylko zrozumienia podstaw ekonomii, ale także nabywania umiejętności interpersonalnych. W ich poszukiwaniu wsparcia finansowego i technicznego, uczniowie odbyli serię spotkań z przedsiębiorcami. Z tych rozmów wynieśli nie tylko niezbędne fundusze, ale także doświadczenie w zakresie negocjacji i prezentacji swoich idei. „Ucząc się, jak rozmawiać z przedsiębiorcami, zrozumieliśmy, jak ważna jest umiejętność komunikacji,” wspomina Łukasz. Dzięki tym interakcjom, młodzi innowatorzy nauczyli się, jak ważne w realizacji projektu są umiejętności komunikacyjne i budowanie relacji biznesowych.

Finanse pod lupą

Przeanalizowanie kosztów działania grzejnowaru było kluczowym elementem projektu. Drużyna przeprowadziła szczegółowe obliczenia, porównując zużycie energii przez ich urządzenie z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Wyniki tych analiz były obiecujące – grzejnowar zużywał mniej energii, co przekładało się na niższe koszty eksploatacji dla użytkowników. Ta efektywność kosztowa stanowiła silny argument przemawiający za dalszym rozwojem i potencjalnym wprowadzeniem produktu na rynek. „Nasze obliczenia pokazały, że grzejnowar może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie,” mówi Marika, podkreślając wagę ekonomicznej efektywności w projektach technologicznych. Takie podejście pokazało również, że młodzi twórcy zrozumieli znaczenie zarówno innowacyjności, jak i ekonomicznej efektywności w realizacji projektów technologicznych.

Z Żar do Sydney

Udział w światowym turnieju FIRST LEGO League w Sydney był dla drużyny z Żar istotnym testem ich projektu. Prezentacja grzejnowaru na tak prestiżowej imprezie była dla nich zarówno wyzwaniem, jak i ogromną szansą. Zespół, poza zdobyciem doświadczenia w prezentowaniu swojego projektu międzynarodowej publiczności, miał również okazję do wymiany doświadczeń z innymi młodymi pasjonatami nauki i technologii. Transport prototypu grzejnowaru samolotem i jego prezentacja wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników oraz sędziów, co potwierdziło unikalność i innowacyjność projektu. Ta podróż dostarczyła drużynie cennych lekcji na temat znaczenia pracy zespołowej, adaptacji do nowych sytuacji oraz umiejętności komunikowania się z różnymi grupami odbiorców. 

Perspektywy

Ta inspirująca historia dowodzi, że młodzi ludzie w Polsce mają ogromny potencjał, który, gdy zostanie odpowiednio wsparty i rozwinięty, może prowadzić do wyjątkowych osiągnięć. Właściwymi narzędziami, wsparciem i przestrzenią do eksperymentowania, dzieci i młodzież są w stanie tworzyć innowacje, które mogą realnie wpłynąć na nasz świat. Drużyna z Żar, z ich pionierskim projektem grzejnowaru, to tylko jeden z wielu przykładów młodych umysłów, które już dzisiaj kształtują naszą przyszłość. Jeśli już teraz, mając zaledwie kilkanaście lat, potrafią wprowadzać tak innowacyjne rozwiązania, możemy tylko zastanawiać się, co przyniesie przyszłość. Jakie jeszcze niespodzianki i przełomowe pomysły czekają na nas za rogiem, kiedy dajemy młodzieży szansę na rozwój i realizację ich pomysłów?

Więcej wpisów